Farby okolo nás

Farby v živote človeka majú veľký význam. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať osoba i jej mentálne rozpoloženie. Samozrejme farby v priestore môžu podporovať výkon, ale i únavu. V tmavých miestnostiach ide všetko pomaly, svetlé miestnosti podporujú činnosť, teplé farby sú príjemné, studené farby ukludňujú.

Niektorí psychológovia dokonca farby používajú pri liečbe, napr. pri liečbe depresií. Podla indického učenia, máme 7 centier energie (čakier), ktoré sa nachádzajú pozdĺž od hlavy až ku koncu chrbtice a každá má svoju farbu od žltej až po bielu. Ku každej čakre patrí iný orgán, preto terapia, prevedená farbou vhodnou ku danej čakre, môže mať blahodárny účinok na daný orgán.

ČERVENÁ
je farba vášní a násilia, krvi a železa. Vydáva intenzívne tepelné lúče a jej účinky sú hlbšie, ale i rýchlejšie ako u iných farieb. Zohrieva našu krv a podporuje krvný obeh. Je farbou cholerickou, prudkou. Aura cholerických ľudí býva tiež červená, čo ich predurčuje k vášniam a prudkým vzplanutiam, ale i výbuchom zúrivosti. Červená farba povzbudzuje chuť k jedlu a má priaznivé účinky pri liečbe reumatizmu, anémie, či depresií. Posilňuje vôľu a pôsobí proti únave. Červenej dávajú prednosť tvoriví, sebavedomí ľudia. Majú ju radi však i násilníci a ľudia prudkej povahy. Títo ľudia by sa mali červenej farbe radšej vyhýbať, pretože stimuluje ich vášne a prudkosť. Úplné odmietanie červenej môže byť prejavom nedostatku síl, pasivity, alebo únavy a vyčerpanosti; ale tiež môže byť príznakom energie a dominancie.
Tmavo červená : korešponduje so živlom ohňa. Je to veľmi dynamická farba, súvisí s teplom Pomocou tejto farb môžeme opraviť ohnivý živel z organizmu a stimulovať 1. čakru.

MODRÁ
je farbou pokoja a vyrovnanosti. Majú ju radi ľudia vnútorne bohatí, introverti hľadajúci lásku a oddanosť a romantici. Predstavuje vernosť, dôveru, tradíciu. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí túžia po pokoji, ktorí nemajú radi zmeny. Modrá je farba neba, farba ľudí, ktorí vidia za horizont a život na Zemi im pripadá neistý. Odmietajú ju ľudia, ktorí majú strach z vlastného vnútra a ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojimi vzťahmi. Modrá pôsobí blahodárne pri horúčkach, hystérii, zápaloch. Mali by sa ňou obklopovať ľudia impulzívni, nervózni. Každopádne by sa jej mali vyhýbať ľudia depresívni a melancholicki. Tmavo modrá : Súvisí so vzdušným živlom, pomocou tejto farby vplývame na vzdušný živel organizmu. Farba je vhodná na stíšenie organizmu a harmonizáciu.

RUŽOVÁ
Znamená z psychologického hľadiska duševnú alebo citovú nezrelosť. Je farbou sentimentality. Ružovú majú radi ľudia romantickí a nepraktickí, ktorí chcú byť očarúvaní a túžia očarúvať svoje okolie. Túžia po láske a nežnosti a aj sami ju takto vyjadrujú. A aj romantickí muži ju radi nosia. Sú to často pôžitkári. Títo ľudia často nevedia odlíšiť sny od reality a bývajú dôverčiví a zraniteľní.

HNEDÁ
Je to farba zeme. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí majú radi pohodlie, stabilitu,ľudia pokojní a spravodliví Ale i ľudia vyčerpaní a unavení životom, ktorí potrebujú oddych a kľud. Odmietajú ju ľudia, ktorí sa chcú líšiť od ostatných a ktorí odmietajú pravidlá a konvencie. Ktorí sú unavení záväzkami , nátlakom a obmedzovaním.

ORANŽOVÁ
je spojením žltej a červenej, čím sa stáva veľmi blahodárnou. Je farbou kontrolovanej vášne, pozitívnej energie, vytrvalosti. Ale aj kreativity na fyzickej úrovni. Posilňuje, ale neznepokojuje tak ako napríklad červená. Nemá nijaké škodlivé účinky a pôsobí veľmi pozitívne pri liečbe srdcových chorôb. Vyvoláva pocit radosti, predstavu slnka a tepla. Je farbou podporujúcou rast financií. Je farbou podporujúcou silu, odvahu , srdečnosť chuť do života a chuť experimentovať a skúšať niečo nové Prináša do života aktivitu a energiu. Je užitočná v oblasti ženských orgánov.

ZELENÁ
je farbou prírody. Súvisí s vodným živlom. Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví, tvrdohlaví a samostatní, ktorí vedia viesť iných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia originálni, ale i ľudia zaujatí, sklamaní, či vnútorne neistí. Zelená posilňuje zrak a pozitívne ovplyvňuje mozog a oči. Skľudňuje zmysly, posilňuje oči, a pôsobí na zotavenie tela. Tmavo zelená znamená dôstojnosť, stabilitu, vážnosť. Dôvodom odmietania zelenej môže byť i telesná slabosť a choroby srdca. Zelená ako frekvencia môže byť vužitá ako čistiaci nástroj v prípade energetického znečistenia.

FIALOVÁ
Vzniká syntézou červenej a modrej farby. Fialovú farbu zvyknú voliť ľudia diplomatickí, zdržanliví a uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Fialová je farba podporujúca tvorivosť a fantáziu , mystiku a kúzla. Znamená zmenu, prekročenie seba a vydanie sa iným smerom. Má dobré čistiace účinky na jemnohmotnej úrovni. Fialová sa však spája aj s hormonálnymi výkyvmi. Preto ju majú radi ľudia v puberte, tehotné ženy, či ľudia s poruchami štítnej žľazy.

ČIERNA
Uprednostňujú ju ľudia, odmietajúci svoj osud, rebeli, ľudia skrývajúci nejaké tajomstvo, filozofi, samotári a ľudia, ku ktorým je ťažko preniknúť. Je to farba vzdoru a protestu, skrytého tajomstva, ničoty a smrti. Môže tiež prezrádzať vnútorný konflikt. Ale tak ako ju obľubujú ľudia neprístupní, je to i farba ľudí originálnych s nadpriemernými schopnosťami a vlastným vnútorným svetom. Čierna je totiž jedinou farbou, ktorá odráža všetky energie a neprepúšťa pôsobenie iných bioenergií na človeka, takže zároveň chráni pred negatívnym, ale i bráni pozitívnemu, čím ostáva nezávislou a originálnou. Mali by sa jej však vyhýbať ľudia depresívni, pretože tým, že bráni prenikaniu energií, udržuje i nálady.

ŽLTÁ
je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Má osobitné zastúpenie medzi farbami , vytvára teplé účinky. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu. Ďalej táto farba podporuje zažívanie a blahodárne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a nervový systém. Pomáha odstraňovať duševnú únavu a je farbou zmeny. Voda nabitá žltým žiarením upokojuje vnútornosti. Žltú majú radi ľudia spontánni, plní nádejí a očakávaní. Tým, ktorých nádej sklamala, pripadá žltá príliš výrazná a jej odmietanie prezrádza sklamanie. Žltá je schopná stimulovať zmeny na akéjkolvek úrovni. Často sa používa pri tranformačných zmenách.

BIELA
vo svojej podstate ju za farbu nemôžeme považovať, pretože je neutrálna. Je farbou čistoty, nevinnosti a úprimnosti, ale i slobody a nezávislosti. Majú ju radi ľudia vyrovnaní, sebavedomí, otvorení. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania. Hodí sa ako pomocný prvok do každého energetický náročného prostredia.

SIVÁ
je farbou neutrálnou, ale zároveň neživou a prezrádza strach, únavu, či nedôverčivosť. Majú ju radi ľudia, ktorí nemajú vlastný názor, ľudia opatrní, nezúčastnení, ktorým vyhovuje stereotyp, alibisti, ale i ľudia unavení životom. Ktorí sa nechcú do ničoho už miešať. Hovorí o strachu zo života. Ale vedia robiť dobre kompromisy. Odmietajú ju ľudia, ktorí majú radi dobrodružstvo a vzrušenie a ktorí majú radi pestrý život.

STRIEBORNÁ
zo skupiny anjelskej frekvencie. Pôsobí veľmi pozitívne ako rozpúšťadlo negatívnych energií v ťažkých životných situáciách. Táto farba súvisí s odpúšťaním.

ZLATÁ
Zlatá farba z duchovného hladiska patrí medzi božské farby. Ich frekvencia má najvyšší kmitočet. Má univerzálne použitie. Je veľmi dobrým vodičom slnečnej prány.